Triathlon Herstal-Oupeye (0,5-20-5 km)

Rang Name AK-P AK Swim Bike Run Gesamt
1 Mertens Andy 1 SEH 0:07:23 0:30:49 0:20:03 0:58:17
20 Braibant Alain 4 V1H 0:08:33 0:36:34 0:21:34 1:06:42
36 Jaeger Roger 9 V1H 0:08:14 0:37:14 0:26:13 1:11:42

To top

Triathlon Nivelles (0,5-20-5 km)

Rang Name AK-P AK Swim Bike Run Gesamt
1 Humblet Francois 1 H24 0:08:32 0:31:29 0:18:47 0:58:48
12 Mertens Andy 19 H24 0:08:00 0:32:00 0:20:57 1:00:57
16 Kalk Nils 49 H24 0:10:03 0:35:57 0:20:36 1:06:36

To top

Triathlon Ieper (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK Swim Bike Run Gesamt
1 Van Lierde Frederik 1 H24 0:11:58 1:05:44 0:33:00 1:50:42
12 Mertens Andy 19 H24 0:15:16 1:11:04 0:41:02 2:07:21
16 Kalk Nils 49 H24 0:16:44 1:18:16 0:40:53 2:15:52

To top

Triathlon Oupeye (0,5-20-5 km)

                 
Rang Name AK-P AK Swim Bike Run Gesamt
Dames O
|1 |Offermann Nathalie |1 |F24 |0:08:51 |0:46:28 |0:17:53 |01:13:12
|12 |Denis Nicole |1 |F50 |0:11:08 |0:45:32 |0:21:52 |01:18:32
|16 |Radermacher Anne |11 |F24 |0:09:02 |0:47:35 |0:23:51 |01:20:28
Equipes | | | | | | | |
|1 |BIN |1 |EQM |0:07:17 |0:36:30 |0:16:46 |1:00:33
|2 |EUPEN1 |2 |EQM |0:08:09 |0:37:01 |0:16:14 |1:01:24
|12 |EUPEN3 |12 |EQM |0:08:44 |0:40:10 |0:17:54 |1:06:48
|25 |EUPEN2 |25 |EQM |0:10:50 |0:46:11 |0:20:05 |1:17:06
EUPEN1: |Bernd Cormann,| Peter Hermanns|, Michael Kirch|, Andy Mertens|, Nils Kalk
EUPEN2: |Roger Jaeger, |Alain Braibant|, Manfred Zimmermann,| Patrick Henkes,| Valérie Keutgen
EUPEN3: |Rudi Krott,| Joachim Amann,| Eric Ernst,| Tom Henkes,| Rasmus Klinge

To top

Ergebnisse 2008

Köln Triathlon MD (D) (2,5-90-21 km)

Rang Name AK-P AK Swim BIKE RUN Gesamt
1 Steinbrecher Andrea 1 Pro 0:34:03 2:20:00 1:26:04 4:23:32
72 Jaworska Jolanta 10 W40 0:52:09 2:49:47 1:53:07 5:42:38

To top


24/02/2008 WM 2008 ITU   COOLMAN Freudenstadt (5/9/7)
  Rang Name AK-P AK RUN BIKE SKI GESAMT
  1 Kuhne Marlene 1 W20 0:20:25 0:34:38 0:28:35 1:23:38
  10 Jaworska Jolanta 2 W40 0:24:52 0:40:50 0:37:21 1:43:03

20/04/2008 EK Powerman NL (15/60/7,5)
  Rang Name Nat AK RUN1 BIKE RUN2 GESAMT
  1 Ronnie Schildknecht Zwi Mopen 00:47:06 01:24:35 00:26:30 02:38:11
  32 Olivier Esser Bel Mopen 00:56:47 01:35:28 00:32:31 03:04:45
   
04/05/2008 EVERE BINOTAN (NATO) (500/19/6)
  Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Boland Martin RCBT 1 M24 00:07:12 00:28:09 00:19:46 00:55:07
  2 Esser Olivier EUPEN 2 M24 00:06:42 00:27:54 00:22:21 00:56:57
Frauen 29 Tondeur Alexandra CCSTC 1 FU23 00:07:40 00:32:05 00:24:55 01:04:40
  48 Van Isacker Laurie EUPEN 1 F24 00:08:01 00:32:19 00:28:16 01:08:36

 

04/05/2008 Buschhütten (1000/40/10)
  Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Reinders Ina Witten 1 WHK 00:13:54 01:03:25 00:41:06 01:58:26
  41 Jaworska Jolanta EUPEN 11 W40 00:22:24 01:23:10 00:52:25 02:37:59

 

11/05/2008 SENEFFE (1500/40/10)
  Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Devriendt Denis LTTL 1 M24 00:17:21 01:05:35 00:36:37 01:59:33
  35 Mertens Andy EUPEN 26 M24 00:20:57 01:09:23 00:45:32 02:15:52
  178 Zimmermann Manfred EUPEN 10 M50 00:30:16 01:30:47 00:58:00 02:59:03
  999 Lenaerts Patrick EUPEN 0 M24 00:22:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00

 

18/05/2008 XTERRA Erzgebirge (7,5/26/5)
  Rang Name AK AK-P AK RUN BIKE RUN Gesamt
  1 Schmidt Katja 3W 1 M24 00:34:13 01:17:55 00:24:10 02:16:18
  5 Jaworska Jolanta 4W 26 M24 00:37:32 01:31:16 00:25:35 02:34:23

 

18/05/2008 Charleroi (500/20/5)
  Rang AK-P AK Name Team SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 1 M24 Jadoul Renaud TCBM 00:06:55 00:31:59 00:17:52 00:56:46
  2 2 M24 Nezer Jimmy EUPEN 00:08:10 00:34:36 00:19:18 01:02:04
  3 3 M24 Kalk Nils EUPEN 00:10:15 00:33:41 00:18:26 01:02:22
  4 4 M24 Stich Vincent EUPEN 00:08:12 00:33:41 00:20:30 01:02:23
  5 1 M40  Ernst Eric EUPEN 00:09:28 00:33:37 00:19:25 01:02:30

 

18/05/2008 Eifeler Crossduathlon (7/21/3,3)
  Rang Rang Frauen AK-P Name Team RUN BIKE RUN Gesamt
  32 1 1 Müller-Ott Lisa Kiel       02:04:37
  76 8 2 Jaworska Jolanta EUPEN       02:32:05

 

25/05/2008 Challenge France Niederbronn (2500/80/20)
  Rang Name TEAM AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Chabaud Francois   1 PM 0:22:16 0:01:33 02:09:18 0:00:50 01:17:49 03:51:47
  435 Kubitzki Walter EUPEN 149 VH 0:35:50 0:04:43 02:38:33 0:02:24 01:58:43 05:20:14

 

01/06/2008 Triathlon Brand - D (0,5-20-5km)
  Rang AK-P AK Name Team SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 1 AK25 Kock Christian Bonn 00:06:27 00:36:53 00:20:10 01:03:30
  5 2 AK25 Mertens Andy EUPEN 00:06:48 00:37:13 00:21:11 01:05:12
  24 4 AK25 Kalk Nils EUPEN 00:09:49 00:40:52 00:20:23 01:11:04
  31 6 AK40 Hermann Daniel EUPEN 00:08:39 00:41:44 00:21:51 01:12:14
  71 19 AK40 Jaeger Roger EUPEN 00:07:43 00:44:25 00:26:01 01:18:09
Jugend 1 1 JA Laven Markus   00:07:33 00:42:02 00:21:22 01:11:07
  3 3 JA Henkes Tom EUPEN 00:07:21 00:46:18 00:23:55 01:17:34
Frauen 1 1 AK25 Roersch Inge Bonn 00:07:25 00:41:21 00:22:21 01:11:07
  20 1 AK55 Denis Nicole EUPEN 00:10:45 00:47:57 00:29:09 01:27:51
  33 8 AK25 Radermacher Anne EUPEN 00:09:26 00:52:14 00:32:31 01:34:11

 

01/06/2008 LEUVEN (2500/90/20)
  Rang AK-P AK Name Team SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 1 H40 Hoeyberghs Koen LTTL 00:28:12 02:23:44 01:06:39 03:58:35
  13 11 H24 Esser Olivier EUPEN 00:30:02 02:26:01 01:13:37 04:09:40
  121 33 H40 Ernst Eric EUPEN 00:41:19 02:52:05 01:27:48 05:01:12
  130 87 H24 Stich Vincent EUPEN 00:36:33 02:49:23 01:40:10 05:06:06
  143 3 D24 Van Isacker Laurie EUPEN 00:38:48 02:57:59 01:33:13 05:10:00

 

01/06/2008 XTERRA ITALY (1500/30/10)
  Rang Name Land AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Matter Sibylle Schweiz 1 EL 0:23:54 0:00:48 01:43:34 0:00:52 00:43:23 02:52:31
  24 Jaworska Jolanta Belgien 4 M1 0:39:10 0:01:44 02:10:13 0:01:03 00:52:42 03:44:52

 

08/06/2008 Triathlon Supercoupe Lac de l'eau d'heure (1500-40-10)
  Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Dernier Ludovic TCBM 1 H24 00:19:08 01:05:09 00:36:24 02:00:41
  41 Lenaerts Patrick EUPEN 28 H24 00:26:19 00:00:00 05:01:26 02:14:57

 

15/06/2008 Aasee-Triathlon (500-20-5)
  Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer                  
  1 Stentjes Simon Roseversand 1 M20 0:07:35 0:33:01 0:18:10 0:58:47
  5 Kalk Nils Eupen 1 M25 0:09:34 0:35:02 0:17:54 1:02:32
  18 Henkes Tom Eupen 3 MJA 0:08:07 0:37:27 0:20:51 1:06:26
  20 Kubizki Walter Eupen 2 M50 0:10:30 0:36:59 0:19:45 1:07:15
  29 Jaeger Roger Eupen 3 M40 0:08:43 0:36:39 0:23:28 1:08:50
Frauen                  
  1 Jeleniowski Sarah Triathlon-TEAM-Wit 1 W20 0:07:38 0:39:02 0:19:57 1:06:37
  16 Radermacher Anne Eupen 3 W25 0:10:06 0:43:11 0:28:32 1:21:49

 

15/06/2008 Aasee-Triathlon (1500-40-10)
  Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer                  
  1 Niedrig Andreas Roth 1 M40 0:18:20 0:59:12 0:36:34 1:54:07
  10 Mobertz Norbert Eupen 3 M40 0:22:20 1:07:44 0:35:35 2:05:40
  11 Mertens Andy Eupen 2 M25 0:22:19 1:02:41 0:41:11 2:06:12
  23 Hermann Daniel Eupen 7 M40 0:28:37 1:09:37 0:40:08 2:18:23
                   

 

15/06/2008 Aasee-Triathlon (2000-80-20)
  Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer                  
  1 Kappelhoff Uwe Stadtlohn 1 M30 0:26:43 2:03:15 1:10:00 3:40:00
  17 Corman Bernd Eupen 3 M35 0:30:03 2:17:49 1:20:34 4:08:274
  20 Ledent Maurice Eupen 6 M35 0:34:46 2:12:51 1:23:24 4:11:02
  34 Bosten Manfred Eupen 9 M35 0:39:03 2:21:22 1:17:25 4:17:51
  149 Zimmermann Manfred Eupen 14 M50 0:53:23 2:36:05 1:56:30 5:25:59
Frauen                  
  1 Krallmann-Brüll Duisburg 1 W40 0:30:47 2:13:50 1:26:57 4:11:35
  4 Wintgens Chantal Eupen 1 W35 0:34:45 2:28:58 1:30:50 4:34:34

 

15/06/2008 Bonn-Triathlon (3800-60-15)
  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Zelenkova Lucie 1 W30 0:23:12 0:03:25 1:54:11 0:02:50 0:55:25 3:10:04
  64 Jaworska Jolanta 10 W40 0:28:52 0:05:02 2:07:02 0:04:31 1:10:29 3:55:59

 

21/06/2008 XTERRA Wales (1500-30-10)
  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
                     
                     

 

29/06/2008 XTERRA Czech (1200-35-11)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Wasle Carina 1 ZE 0:15:32 1:37:07 0:44:34 2:37:13
  64 Jaworska Jolanta 1 Z40 0:21:20 2:14:40 1:05:37 3:41:37

 

29/06/2008 Eeklo (1000-38-10)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Dobbelaere Sander 1 HU23 0:12:22 0:57:07 0:35:46 1:45:15
  131 Zimmermann Manfred 6 H50 0:23:50 1:15:09 0:54:34 2:33:33

 

29/06/2008 Chimay Sprint  (500-18-5)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 De Keyser Christoph 1 M16 0:06:19 0:37:34 0:17:54 1:01:57
  22 Kubitzki Walter 1 M50 0:09:50 0:40:59 0:20:12 1:11:11

 

15/06/2008 Brasschaat (2500-80-20)
  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Devriendt Denis 1 ELH 0:31:50 0.01:11 1:53:41 0:02:25 1:09:48 3:36:31
  73 Lenaerts Patrick 36 SEH 0:40:52 0:02:02 2:08:48 0:03:17 1:25:05 4:16:49

 

06/07/2008 IronMan Frankfurt (3.8-180-42km)
  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männner                    
  1 McCormack Chris 1 MPRO 0:44:38,7 0:02:21,2 4:26:16,7 0:00:52,8 2:45:45,9 07:59:55,3
  53 Esser Olivier 10 M25 0:52:04,4 0:03:32,7 4:57:32,9 0:00:59,1 3:21:30,0 09:15:39,1
  141 Cormann Bernd 37 M35 0:54:41,6 0:03:34,5 5:10:52,4 0:01:14,2 3:25:37,2 09:35:59,9
  151 Mertens Andy 22 M25 0:55:36,5 0:03:56,4 4:51:40,8 0:02:03,4 3:44:25,6 09:37:42,7
  183 Amann Joachim 11 M45 0:56:36,6 0:03:14,6 5:09:31,2 0:01:58,5 3:31:39,3 09:43:00,2
  316 Ledent Maurice 68 M30 1:06:10,8 0:05:54,4 5:06:15,5 0:02:38,8 3:38:27,9 09:59:27,4
  349 Bosten Manfred 96 M35 1:09:36,3 0:06:43,2 5:17:15,7 0:02:52,2 3:27:35,5 10:04:02,9
  479 Mobertz Norbert 114 M40 0:55:13,6 0:04:20,6 5:25:59,3 0:02:08,9 3:50:03,3 10:17:45,7
  774 Hermann Daniel 197 M40 1:11:13,0 0:05:16,3 5:29:49,5 0:02:19,8 3:59:28,2 10:48:06,8
Frauen                    
  1 Wellington Chrissie 1 FPRO 0:48:34,4 0:02:44,7 4:57:17,0 0:01:04,8 3:01:43,8 08:51:24,7
  78 Wintgens Chantal 13 F35 1:07:28,6 0:04:10,8 6:00:52,8 0:01:37,7 4:06:38,9 11:20:48,8

 

 

13/07/2008 IronMan Klagenfurt (3.8-180-42km)
  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männner                    
  1 Vanhoenacker Marino 1 M-Pro 0.48:42 0:01:29 4:28:53 0.01:54 2:45:11 8:06:11
  927 Ernst Eric 244 M-35 1:12:17 0:04:56 5:32:50 0:04:48 4:01:16 10:56:09

 

20/07/2008 Aarschot Sprint  (750-27-5)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 MAGGEN Kevin 1 SEH 0:11:03 0:44:16 0:17:06 1:12:26
  49 Kubitzki Walter 2 V2H 0:16:34 0:48:45 0:20:38 1:25:58

 

20/07/2008 Aarschot Power 1/3  (2000-60-15)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Beke Rutger 1 SEH 0:30:15 1:33:49 0:51:57 2:56:03
  49 Zimmermann Manfred 9 V2H 0:59:48 2:06:40 1:29:20 4:35:49

 

26/07/2008 Eifeltriathlon Duathlon (2,8-21-2,8)
  Rang Name AK-P AK Run BIKE RUN Gesamt
  1 Fink Florian 1 AK 25 0:00:00 0:46:33 0:09:18 0:55:53
  4 Kalk Nils 4 AK 25 0:09:06 0:39:39 0:09:49 0:58:36

 

02/08/2008 Eupen-Triathlon (600-20-7)
  Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Zeebroek Axel TRIGT 1 H21 0:06:31 0:32:26 0:21:40 1:00:37
  10 Esser Olivier Eupen 6 H21 0:07:41 0:34:53 0:26:53 1:09:27
  16 Mertens Andy Eupen 7 H21 0:08:33 0:33:55 0:28:29 1:10:57
  67 Hermann Daniel Eupen 10 H40 0:11:14 0:38:39 0:27:36 1:17:29
  87 Kubitzki Walter Eupen 2 H50 0:11:13 0:39:29 0:28:40 1:19:22
  91 Ernst Eric Eupen 16 H40 0:09:57 0:40:33 0:29:10 1:19:40
  101 Offermann Francis Eupen 56 H21 0:11:26 0:43:18 0:26:40 1:21:07
  125 Kalk Nils Eupen 69 H21 0:09:29 0:37:32 0:35:47 1:22:48
                   
Frauen 38 Zijgers Rina Hellas 1 D21 0:07:36 0:38:49 0:27:35 1:14:00
  85 Wintgens Chantal Eupen 4 D21 0:09:34 0:40:14 0:29:28 1:19:16
  209 Jaworska Jolanta Eupen 1 D40 0:11:26 0:47:08 0.32:50 1:31:24
  298 Radermacher Anne Eupen 37 D21 0:10:42 0:50:13 0:42:47 1:43:42
  345 Roderburg Stephanie Eupen 4 D16 0:11:37 1:00:33 0:57:22 2:09:32

 

03/08/2008 Eupen-Triathlon (2500-50-21)
  Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Gillodts Guillaume TRIGT 1 H24 0:35:20 2:13:55 1:16:34 4:05:49
  158 Stich Vincent Eupen 98 H24 0:45:56 2:42:22 1:39:10 5:07:28
  253 Müllender Serge Eupen 81 H40 0:57:29 2:57:28 1:43:59 5:38:56
                   
Frauen 37 Jaarsveld Sonja TV Hollandia 1 D24 0:42:54 2:27:07 1:25:58 4:35:59
  257 Van Isacker Laurie Eupen 11 D24 0:49:14 2:57:13 1:54:17 5:40:44

 

09/08/2008 Bütgenbach Duathlon (5,4/22/3,6)
  Rang Name AK-P AK Run1 W1 BIKE W2 RUN2 Gesamt
Männner 1 Duvivier Antoine 1 ESH 0:15:53 0:00:30 0:34:44 0:00:29 0:11:38 1:03:17
  22 Kalk Nils 15 SEH 0:17:46 0:00:51 0:36:14 0:00:37 0:13:32 1:09:01
  57 Heck Rainer 9 VHA 0:19:10 0:01:09 0:38:32 0:00:50 0:14:46 1:14:29
  89 Ernst Eric 16 VHA 0:20:32 0:00:44 0:40:56 0:00:42 0:16:03 1:18:59
  136 Jaeger Roger 30 VHA 0:26:11 0:01:14 0:43:39 0:00:57 0:18:53 1:30:55

 

10/08/2008 Bütgenbach Triathlon (750/22/5,4)
  Rang Name AK-P AK Swim W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männner 1 Thijs Jim 1 SEH 0:09:29 0:00:39 0:34:18 0:00:31 0:17:08 1:02:06
  92 Heck Rainer 6 VHA 0:11:31 0:01:24 0:38:58 0:00:56 0:20:37 1:13:27
  105 Kalk Nils 39 SEH 0:15:03 0:01:22 0:38:05 0:00:31 0:19:31 1:14:34
  130 Bosten Manfred 52 SEH 0:14:03 0:02:18 0:39:42 0:01:12 0:19:45 1:17:02
  156 Ernst Eric 22 VHA 0:14:26 0:01:50 0:40:48 0:00:56 0:22:28 1:20:30
  180 Jaeger Roger 29 VHA 0:12:43 0:01:03 0:42:10 0:01:00 0:26:25 1:23:23
  198 Offermann Francis 82 SEH 0:16:51 0:02:13 0:44:00 0:01:52 0:30:31 1:25:29
  247 Henkes Patrick   VHA 0:16:42 0:04:01 1:01:26 - - 1:48:53
                     
Frauen 1 Tondeur Alexandra 1 ESF 0:11:30 0:01:12 0:41:37 0:00:42 0:19:23 1:14:26
  52 Raderacher Anne 13 SEF 0:14:25 0:01:39 0:51:26 0:01:28 0:32:03 1:41:03

 

8.10/08/2008 Bütgenbach (3 Tage)
  Rang Name AK-P AK Run Duathlon Triathlon Gesamt
  1 Pupkes Eike Carsten 1 SEH 0:35:50 1:03:24 1:02:11 2:41:26
  92 Kalk Nils 14 SEH 0:38:26 1:09:01 1:14:34 3:02:02
  105 Heck Rainer 3 VHA 0:41:38 1:13:27 1:13:27 3:09:34
  130 Ernst Eric 11 VHA 0:49:36 1:20:30 1:20:30 3:29:07
  156 Jaeger Roger 18 VHA 0:55:26 1:30:55 1:23:23 3:49:45

 

10/08/2008 Ironman 70.3 Wiesbaden (1900/90/21)
  Rang Name AK-P AK Swim W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Al-Sultan Faris 1 MPRO 0:24:18 0:01:45 2:24:47 0:00:40 1:18:54 4:10:27
  381 Offermann Elmar 28 M45 0:40:02 0:03:28 3:01:41 0:00:55 1:41:15 5:27:23
  570 Kubitzki Walter 16 M50 0:41:23 0:04:34 2:59:59 0.01:42 1:51:25 5:39:06

 

16/08/2008 X-Terra O-See Challenge Zittau (1500/36/9)
  Rang Name AK-P AK Swim BIKE RUN Gesamt
  1 Bucher Renate 1 30-34 0:27:10 1.50:40 0:40:49 2:58:40
  12 Jaworska Jolanta 2 40-44 0:35:12 2:41:52 0:52:42 4:09:47

 

16/08/2008 Hückeswagen Triathlon (500-20-5)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Bock Nicolas 1 MJUN 0:05:52 0:32:26 0:18:22 0:56:41
  8 Esser Olivier 1 M25 0:05:52 0:34:41 0:20:27 1:01:01
  15 Kalk Nils 3 M25 0:08:06 0:36:19 0:19:51 1:04:174
  64 Jaeger Roger 16 M40 0:07:25 0:38:08 0:25:42 1:11:17
                 
Frauen 1 Boye Julia 1 W30 0:06:57 0:37:40 0:21:01 1:05:39
  57 Radermacher Anne 9 W25 0:08:36 0:43:27 0:31:13 1:23:16
  95 Roderburg Stephanie 3 WJUG 0:09:30 0:59:48 0:42:14 1:51:33

 

16/08/2008 Hückeswagen Triathlon (2000-80-21)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Dewilde Michael 1 M25 0:25:28 1:58:23 1:23:26 3:47:17
  127 Mertens Andy 32 M25 0:29:29 2:05:50 1:56:39 4:31:59
  138 Mobertz Norbert 24 M40 0:27:30 2:23:28 1:44:56 4:35:54
  245 Zimmermann Manfred 13 M50 0:45:12 2:44:25 2:23:35 5:53:13
                 
Frauen 1 Schönherr-Hölscher Birgit 1 W40 0:31:32 2:28:15 1:35:12 4:35:00
  6 Wintgens Chantal 3 W35 0:31:15 2:27:17 1:50:46 4:49:18
  14 Van Isacker Laurie 2 W30 0:32:58 2:35:30 1:58:49 5:07:19

 

17/08/2008 La Gileppe Trophy Sprint(600-24-5)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Verstraet Maxime 1 Juniors       1:06:33
  11 Stich Vincent 3 SENI       1:18:29
  14 Ernst Eric 2 VA       1:19:00
  22 Hermann Daniel 4 VA       1:19:57
  39 Jaeger Roger 6 VA       1:24:29
  50 Müllender Serge 10 VA       1:27:03
  51 Ohn Roland 11 VA       1:27:11
  93 Henkes Patrick 18 VA       1:36:10
                 
Frauen 1 Chrétien Sophie 1 JUN       1.20:31
  6 Keutgen Valerie 1 ESPOIRS       1:30:02

 

17/08/2008 La Gileppe Trophy Relais (600-24-5)
  Rang Name Team   SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Godesar-Mertens-Kalk EUPEN1         1:06:46
  5 Klinge-Brodel-Radermacher EUPEN2         1:25:35

 

17/08/2008 La Gileppe Trophy Supercoupe (1500-40-10)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Diederen Bas 1 SEN       1:53:32
  12 Lenaerts Patrick 10 SEN       2:05:39

 

23/08/2008 X-TERRA Austria (1500/30/10)
  Rang Name AK-P AK Swim W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Dibens Julie 1 W30 0.23:27 0:00:57 1:47:00 0:00:45 0:40:13 2:52:21
  17 Jaworska Jolanta 5 W40 0:38:51 0:01:49 2:46:24 0:01:30 0:54:43 4:23:16

 

24/08/2008  Triathlon Weiswampach Sprint (750/20/5)
  Rang Name AK-P AK Swim W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Delepine Romaric 1 SEH 0:10:39 0:01:00 0:32:57 0:00:49 0:19:51 1:05:18
  2 Lenaerts Patrick 2 SEH 0:10:30 0:01:17 0:34:36 0:01:05 0:20:58 1:08:28
  19 Kalk Nils 14 SEH 0:13:27 0:01:36 0:35:50 0:01:00 0:22:40 1:14:35

 

24/08/2008  Triathlon Weiswampach 1/4(1500/40/10)
  Rang Name AK-P AK Swim W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Justus Steffen 1 ELH 0:18:41 0:01:00 1:02:09 0:00.47 0:31:51 1:54:31
  121 Bosten Manfred 36 SEH 0:30:23 0:02:07 1:14:49 0:01:50 0.39:06 2:28:17

 

30/08/2008 Triathlon Viersel Sprint(500-20-5)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 De Doncker Wim 1 H24 0:07:54 0:31:28 0:18:08 0:57:30
  16 Kalk Nils 7 H24 0:10:36 0:34:08 0:19:02 1:03:46
  34 Kubitzki Walter 1 H50 0:11:20 0:35:36 0:20:04 1:07:00

 

30/08/2008 Köln Triathlon Classic(2000-90-21)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Weimer Christian 1 M25 0:29:50 2:17:24 1:19:11 4:08:44
  90 Mertens Andy 24 M25 0:38:05 2:26:04 1:58:06 5:05:00
  494 Zimmermann Manfred 28 M50 0:59:41 3:08:17 2:12:47 6:274:13

 

14/09/2008 Indeland-Triatlon Sprint (500-20-5)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Milobinski Simon 1 M25 0:07:11 0:35:54 0:20:27 1:03:32
  12 Kalk Nils 2 M25 0:09:19 0:38:02 0:20:32 1:07:54

 

14/09/2008 Indeland-Triatlon 1/4 (1500-40-10)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Prochnow Christian 1 M25 0:17:53 1:01:23 0:37:11 1:56:28
  15 Esser Olivier 5 M25 0:20:56 1:05:17 0:45:22 2:11:35
  20 Mertens Andy 6 M25 0:24:22 1:03:15 0:46:48 2:14:27
  44 Bosten Manfred 5 M35 0:29:41 1:11:24 0:41:50 2:22:56
  99 Hermann Daniel 27 M40 0:31:42 1:14:15 0:48:56 2:34:54
  102 Kubitzki Walter 4 M50 0:32:03 1:13:33 0:50:07 2:35:44
  130 Jaeger Roger 39 M40 0:26:31 1:10:51 1:01:51 2:39:13
                 
Frauen 1 Leder Nicole 1 W35 0:22:39 1:11:45 0:44:39 2:19:04
  29 Van Isacker Laurie 10 W30 0:28:00 1:32:22 0:52:55 2:53:19

 

14/09/2008 Oupeye Sprint (500-20-5)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  29 Pons Anne 1 F24 0:10:31 0:34:25 0:19:29 1.04:25
  91 Radermacher Anne 6 F24 0:09:06 0:38:51 0:26:47 1:14:44

 

14/09/2008 Crosstriathlon de Calvia (750-12-4)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Fernandes Sanchez Dolores 1   0.18:23 0:49:18 0:19:35 1:27:16
  2 Ensenat Lopez Marta 1   0:17:34 0:50:30 0:24:28 1:32:32
  3 Jaworska Jolanta 1   0:21:45 0:56:05 0:23:44 1:41:34

 

21/09/2008 Triathlon St.Hubert Promo 1/4 (500-20-5)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Mertens Andy 1 SH 0:07:23 0:38:22 0:21:14 1:06:59
  2 Kalk Nils 1 SH 0:09:23 0:42:57 0:20:05 1:12:25
                 
Frauen 1 Louis Benedicte 1 SF 0:10:55 0:51:52 0:23:44 1:26:31
  3 Keutgen Valérie 3 SF 0:10:40 0:58:24 0:24:19 1:33:23
  5 Radermacher Anne 1 SF 0:10:19 0:55:11 0:32:43 1:38:13

 

28/09/2008 X-TERRA FRANCE (1500-30-10)
  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Buscher Renata 1 ELF 0:23:57 0:00:55 1:25:59 0:00:42 0:54:20 2:45:55
  16 Jaworska Jolanta 2 V1F 0:30:56 0:01:44 2:08:49 0:01:58 1:11:44 3:55:13

 

11/10/2008 IM HAWAII (3800-180-42)
  Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Craig Alexander 1 Pro 0:51:43 0:01:41 4:37:19 0:02:04 2:45:01 8:17:45
  786 Amann Joachim 76 M45 1:07:07 0:03:28 5:48:00 0:05:35 3:58:19 11:02:26

 

26/10/2008 X-TERRA HAWAII  MAUI (1500-32-12)
  Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN GESAMT
  1 Dibens Julie 1 PRO 0:18:53 1:49:34 0:55:30 3:03:57
  85 Jaworska Jolanta 12 F40 0:31:35 2:37:11 1:17:25 4:26:11

Triathlon de Gérardmer 1/4 (F) (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  
|1 |Billard Bernard |1 |S1H |0:17:30 |0:01:13 |1:08:41 |0:00:38 |0:37:20 |2:05:23
|171 |Amann Joachim |7 |V2H |0:23:24 |0:01:55 |1:33:10 |0:01:24 |0:46:34 |2:46:29

To top

Triathlon de Gérardmer Promo (F) (0,5-20-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer  
1 Martin Charles 1 JUH 0:06:47 0:00:26 0:32:04   0:21:04 1:00:24
5 Esser Olivier 2 SH 0:06:51 0:00:30 0:33:18   0:22:16 1:03:26
6 Mertens Andy 3 SH 0:08:01 0:00:27 0:32:11   0:22:57 1:03:37
Frauen  
54 Bailly Alexia 1 CAF 0:08:16 0:00:28 0:39:14   0:24:25 1:12:25
217 Keutgen Valérie 14 SF 0:12:04 0:00:48 0:42:27   0:25:23 1:20:42
354 Denis Nicole 5 SF 0:13:06 0:03:15 0:38:47   0:30:56 1:26:06

To top

Triathlon de Gérardmer XL (F) (1,9-93-21 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer  
1 Chabaud François 1 ELH 0:24:54 0:01:36 2:39:25 0:01:14 1:17:52 4:25:04
212 Cormann Bernd 35 H4S 0:28:54 0:05:37 3:23:54 0:03:09 1:43:09 5:44:46
329 Kalk Nils 49 S2H 0:33:14 0:05:09 3:23:17 0:03:02 1:56:35 6:01:19
474 Ohn Roland 50 V2H 0:40:26 0:08:00 3:52:38 0:03:58 1:35:26 6:20:30
836 Zimmermann Manfred 48 V3H 0:43:34 0:10:16 4:05:44 0:06:05 2:17:32 7:23:14
Frauen  
31 Janssen Eva 1 ELF 0:27:45 0:01:40 3:07:41 0:00:56 1:28:21 5:06:46
587 Van Isacker Laurie 4 S3F 0:34:44 0:04:13 3:49:27 0:01:46 2:03:14 6:33:46
Staffel                    
1 ECAC Chaumont 1 EQM 0:24:24 0:02:02 3:07:41 0:02:13 1:19:08 4:49:03
5 Rasmus /Andy /Peter 4 EQM 0:27:35 0:01:26 2:55:10 0:01:21 1:27:51 4:53:50

To top

Köln Triathlon Sprint (D) (0,7-24-7 km)

Rang Name AK-P AK Swim BIKE RUN Gesamt
1 Rester Andreas 1 M30 0:09:22 0:39:51 0:25:45 1:14:58
133 Kubitzki Walter 5 M50 0:14:21 0:46:39 0:30:27 1:31:26

To top

Triathlon Neerpelt MD (1,9-90-21 km)

Rang Name AK-P AK Swim BIKE RUN Gesamt
1 Brydenbach Tim 1 H24 0:22:26 2:18:34 1:18:23 3:59:23
46 Lenaerts Patrick 34 H24 0:30:14 2:34:34 1:33:47 4:38:35

To top

Indeland Triathlon MD Staffel (D) (1,9-77-20 km)

Rang Name Team Swim W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Klinge Rasmus/Mertens Andy/Kalk Nils Triathlon Team Eupen 0:27:06 0:02:22 1:49:36 0:01:50 1:18:10 3:39:06

To top

Indeland Triathlon 1/4 (D) (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK Swim W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Strankmann Oliver 1 M20 0:19:10 0:02:44 1:03:18 0:01:51 0:36:58 2:04:03
5 Cormann Bernd 1 M35 0:22:41 0:04:14 1:06:23 0:02:16 0:42:13 2:17:49
0 Ernst Eric 0 M40 0:28:24 0:04:24 1:27:36 0.00:00 0:00:00 0:00:00

To top

Indeland Triathlon Sprint (D) (0,5-20-5 km)

Rang Name AK-P AK Swim W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Böhmer Lea 1 W25 0:10:30 0:03:27 0:35:00 0:01:56 0:20:12 1:11:07
5 Keutgen Valérie 2 W20 0:10:53 0:04:13 0:37:30 0:02:42 0:22:50 1:18:10
20 Radermacher Anne 7 W25 0:10:38 0:04:36 0:37:19 0.03:15 0:32:32 1:28:24

To top

X-Terra Austria (A) (1,5-30-10 km)

Rang Name AK-P AK Swim W1 BIKE W2 RUN Gesamt
34 Bucher Renata 1 WPro 0.23:52 0:00:57 1:43:35 0:00:48 0:45:28 2:54:40
171 Jaworska Jolanta 3 W40 0:34:43 0:02:07 2:41:14 0:01:24 1:00:48 4:20:15

To top

Ironman 70.3 Wiesbaden (D) (1,9-90-21 km)

Rang Name AK-P AK Swim W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Kienle Sebastian 1 MPRO 0:27:02 0:02:33 2:17:57 0:00:41 1:16:23 4:04:35
84 Mertens Andy 16 M25 0:31:09 0:02:51 2:34:34 0:01:54 1:45:16 4:55:43
596 Kubitzki Walter 23 M50 0:39:50 0:04:23 3:03:26 0.03:04 1:57:17 5:47:59
602 Offermann Elmar 24 M50 0:41:19 0:03:50 3:15:23 0:01:00 1:46:52 5:48:23
947 Hermann Daniel 193 M40 0:40:18 0:04:20 3:10:54 0.01:56 2:11:49 6:09:16

To top

X-Terra O-See Challenge Zittau (D) (1,1-30-9 km)

Rang Name AK-P AK Swim BIKE RUN Gesamt
1 Bucher Renate 1 Elite 0:24:16 1.44:00 0:40:18 2:48:35
25 Jaworska Jolanta 4 Senioren1 0:36:36 2:38:00 0:49:07 4:03:44

To top

Triathlon Hückeswagen (0,5-20-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
  1 Hoffmann Benedikt 1 M20 0:06:45 0:32:06 0:17:21 0:56:13
12 Kalk Nils 4 M25 0:08:08 0:35:04 0:19:39 1:02:52

To top

La Gileppe Trophy Supercoupe (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Denis Sylvain 1 H24 0:21:07 0:00:36 0:59:52 0:00:26 0:35:25 1:57:28
15 Lenaerts Patrick 12 H24 0:21:49 0:00:58 1:07:57 0:00:39 0:40:02 2:11:27
18 Mertens Andy 15 H24 0:21:42 0:01:13 1:04:52 0:00:36 0:43:45 2:12:08
24 Kirch Michael 18 H24 0:24:07 0:01:28 1:10:33 0:01:01 0:37:18 2:14:29
33 Kalk Nils 23 H24 0:24:47 0:00:55 1:10:00 0:00:24 0:41:39 2:17:46
88 Ohn Roland 19 H40 0:28:12 0:01:50 1:19:36 0:01:17 0:41:08 2:32:03
             
Frauen 1 Mayon Jessica 1 D24 0:19:47 0:00:45 1:19:28 0:00:34 0:43:21 2:23:57
9 Van Isacker Laurie 8 D24 0:26:32 0:01:02 1:21:19 0:00:46 0:51:56 2:41:3

To top

La Gileppe Trophy Sprint (0,6-24-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
Männer 1 Frémalle Benoît 1 H18 0:08:13   0:42:17 0:00:38 0:18:10 1:09:19
6 Cormann Bernd 3 H24 0:09:37   0:43:13 0:00:34 0:20:00 1:13:27
15 Mobertz Norbert 3 H40 0:10:04   0:47:22 0:00:45 0:19:11 1:17:24
33 Klinge Rasmus 13 H24 0:09:42   0:49:30 0:00:41 0:22:48 1:22:43
36 Ernst Eric 5 H40 0:12:10   0:48:52 0:00:42 0:21:14 1:23:00
87 Reul Daniel 37 H24 0:13:47   0:51:42 0:01:07 0:26:46 1:33:23
             
Frauen 1 Chrétien Sophie 1 D18 0:09:32   0:50:03 0:00:37 0:22:01 1:22:14
4 Keutgen Valérie 1 D24 0:11:56 0:53:09 0:00:49 0:21:24 1:27:20

To top

La Gileppe Trophy Duathlon (5-24-2,5 km)

Rang Name AK-P AK RUN W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Van de Wal Michel 1 H24 0:16:45 0:00:36 0:40:39 0:08:53 1:06:53
19 Mertens Andy 12 H24 0:20:48 0:00:59 0:43:15 0:10:58 1:16:02

To top

Triathlon Eupen MD (2,5-80-21 km)

Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Gokel Joury SMO-Triatlon 1 H24 0:34:24 2:21:43 1:17:10 4:13:17
298 Zimmermann Manfred Eupen 30 H50 0:57:14 3:12:39 2:10:16 6:20:09
                 
Staffel 1 BRTC1 1 H 0:31:46 2:18:17 1:14:22 4:04:25
  2 Ganser-Phillipe-Esser (Olivier)   2 H 0:34:31 2:18:22 1:13:56 4:06:49
3 The Eastbelgium Chippendaels (Rasmus/Andy/Nils)   3 H 0:36:30 2:19:50 1:19:38 4:15:58

To top

Triathlon Eupen Promo (0,6-22-7 km)

Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Vandermoere Hannes SMO-Triatlon 1 H21 0:07:19 0:41:52 0:23:44 1:12:55
55 Hermann Daniel Eupen 18 H40 0:10:36 0:46:40 0:28:18 1:25:34
62 Kubitzki Walter Eupen 3 H50 0:11:18 0:45:45 0:29:49 1:26:52
107 Müllender Serge Eupen 33 H40 0:12:02 0:51:06 0:29:40 1:32:48
                 
Frauen 1 Tondeur Alexandra Turbo 1 D21 0:08:11 0:43:52 0:27:06 1:19:09
6 Wintgens Chantal Eupen 5 D21 0:09:41 0:51:00 0:31:35 1:32:16
12 Keutgen Valérie Eupen 10 D21 0:10:09 0:54:06 0:30:03 1:34:18
31 Denis Nicole Eupen 1 D50 0:12:23 0:54:22 0:37:49 1:44:34
                   
Staffel 1 DLC Aachen   1 H 0:07:22 0:40:43 0:26:11 1:14:16
7 Gruppe Gelb (Tom)   1 X 0:08:16 0:43:08 0.28:55 1:20:19
16 C-A-J (Astrid/Jana)   1 D 0:07:24 0:53:30 0:32:53 1:33:47
17 Dabei sein ist alles (Olivier)   11 H 0:07:17 0:57:47 0:30:01 1:35:05
21 LAC Saluki (Roger)   7 X 0:09:46 0:49:20 0:37:43 1:36:49
23 Die Fruchtzwerge (Iris)   8 X 0:11:12 0:51:38 0:34:54 1:37:44

To top

Triathlon Kapelle-op-bos (1,5-40-10 km)

Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
1 Clerbout Bruno ITM 1 H24 0:21:05 1:01:21 0:36:56 01:59:23
24 Mertens Andy EUPEN 14 H24 0:23:31 1:02:43 0:46:22 02:12:36
55 Kalk Nils EUPEN 37 H24 0:30:12 1:10:06 0:44:10 02:24:28

To top

Triathlon Aarschot Power (2-60-15 km)

Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
1 Brydenbach Tim 1 SEH 0:31:34 1:34:44 0:53:29 2:59:48
164 Henkes Patrick 38 V1H 0:56:26 2:03:29 1:12:19 4:12:15
187 Zimmermann Manfred 15 V2H 1:01:38 2:04:02 1:27:39 4:33:20

To top

Triathlon Aarschot Sprint (0,75-27-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Janssens Geert 1 ESH 0:12:45 0:42:09 0:17:51 1:12:46
7 Mertens Andy 6 SEH 0:14:25 0:42:30 0:20:05 1:17:00
49 Kubitzki Walter 5 V2H 0:19:08 0:48:57 0:21:01 1:29:07
Frauen 1 Wouters Frone 1 SEF 0:12:33 0:49:21 0:21:52 1:23:47
23 Radermacher Anne 13 SEF 0:18:51 0:58:48 0:30:28 1:48:08

To top

Eifel-Triathlon (D) (0,5-20-5 km)

Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Stein Boris 1 M25 0:00:00 0:43:10 0:19:48 01:02:59
2 Mertens Andy EUPEN 2 M25 0:07:16 0:37:10 0:21:32 01:06:00
3 Kalk Nils EUPEN 3 M25 0:00:00 0:47:09 0:19:58 01:07:06
43 Klinge Rasmus EUPEN 8 M25 0:00:00 0:55:19 0:23:19 01:18:38
Frauen 1 Mollus Sabine   1 F30 0:08:34 0:44:00 0:22:30 01:15:03
3 Keutgen Valérie EUPEN 1 F20 0:00:00 0:58:06 0:23:07 01:21:13

To top

Charleville Triathlon Ardennes (F) (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Pernet Benjamin 1 SH 0:19:46 0:00:49 1:03:10 0:00:49 0:34:12 01:58:47
12 Mertens Andy 12 SH 0:24:22 0:00:49 1:06:54 0:00:41 0:41:03 02:13:51
33 Kalk Nils 27 SH 0:29:04 0:01:09 1:11:17 0:00:42 0:37:29 02:19:43

To top

Challenge Roth (D) (3,8-180-42 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Göhner Michael 1 M25 0:50:30 0:01:31 4:21:25 0:01:13 2:41:17 07:55:53
169 Kirch Michael 48 M35 1:07:44 0:03:03 5:14:18 0:02:06 3:05:36 09:32:46
638 Stich Vincent 169 M35 1:04:47 0:04:35 5:30:47 0:02:06 3:48:49 10:31:02
750 Ernst Eric 179 M40 1:12:25 0:03:44 5:34:34 0:02:26 3:48:35 10:41:43
1278 Müllender Serge 160 M45 1:21:45 0:05:50 5:55:08 0:01:58 4:03:25 11:28:03

To top

Ironman Switzerland (CH) (3,8-180-42 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Schildknecht Ronnie 1 M-Pro 0.52:48,5 0:00:52,9 4:34:44,0 0.00:58,8 2:50:36,2 8:20:00,4
48 Esser Olivier 9 M-25 0:55:15,2 0:01:31,3 4:55:49,1 0:01:12,8 03:19:12,7 09:13:01,1
410 Lenaerts Patrick 111 M-35 1:06:30,3 0:02:19,0 5:26:03,5 0:03:25,9 3:41:03,4 10:19:22,1

To top

Ironman Frankfurt (D) (3,8-180-42 km)

Rang Name AK-P AK SWIM W1 BIKE W2 RUN Gesamt
1 Wallenhorst Sandra 1 FPRO 0:54:22,0 0:03:15,4 4:54:02,4 0:00:55,9 3:05:33,1 08:58:08,8
64 Van Isacker Laurie 16 F30 1:08:58,0 0:04:04,2 5:50:00,0 0:04:05,1 4:17:29,8 11:24:37,1

To top

Chimay Triathlon 1/4 (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
1 Krombach Christian 1 M24 0:18:47     2:08:59
26 Mertens Andy 14 M24 0:20:56 1:20:05 0:44:46 2:25:47
30 Kalk Nils 17 M24 0:25:13 1:21:32 0:41:24 2:28:09
172 Zimmermann Manfred 15 M50 0:33:46 1:41:25 0:54:44 3:09:55

To top

Susz Triathlon MD (PL) (1,9-90-21km)

  Rang Name AK-P AK Swim BIKE RUN Gesamt  
  1 Fuhrmann Ulrike 1 F4 0:36:28 2:49:22 1:51:19 5:20:01  
  2 Jaworska Jolanta 2 F4 0:45:26 3:27:34 2:01:07 6:18:27  

To top

Challenge Kraichgau MD (D) (1,9-90-21km)

  Rang Name AK-P AK Swim W1 BIKE W2 RUN Gesamt
  1 Kienle Sebastian 1 MPRO 0:23:27 0:01:10 2:11:08 0:01:10 1:16:26 3:53:20
  61 Kirch Michael 14 M35 0:30:58 0:02:12 2:43:19 0:01:40 1:25:02 4:43:09
  611 Kubitzki Walter 29 M50 0:36:21 0:03:44 2:56:29 0:02:30 2:09:28 5:48:30
  999 Esser Olivier   M25 0:25:38 0:02:10        

To top

Bonn-Triathlon (D) (3,8-60-15 km)

Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
1 Twelsiek Maik 1 MPRO 0:24:09 1:30:53 0:54:00 2:49:03
116 Bosten Manfred 25 M35 0:30:26 1:55:34 1:01:54 3:27:54
335 Müllender Serge 71 M45 0:31:44 2:04:14 1:11:30 3:47:29

To top

Aasee-Triathlon MD (D) (1,5-40-10 km)

Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
1 Kappelhoff Uwe SC Bayer 5 1 M30 0:26:26 1:57:29 1:10:57 3:34:53
134 Zimmermann Manfred Eupen 12 M50 0:48:35 2:32:33 1:42:12 5:03:21

To top

Aasee-Triathlon 1/4 (D) (1,5-40-10 km)

Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
1 Werner Stefan Bocholter WSV 1 M30 0:20:15 0:54:59 0:34:59 1:50:14
9 Mertens Andy Eupen 2 M25 0:23:04 1:01:19 0:40:24 2:04:48
13 Kalk Nils Eupen 3 M25 0:27:53 1:04:36 0:36:13 2:08:43
62 Offermann Elmar Eupen 3 M50 0:30:40 1:12:54 0:41:42 2:25:17

To top

Aasee-Triathlon Sprint (D) (0,5-20-5 km)

Rang Name Team AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Harbering Johannes Roseversand 1 M25 0:07:33 0:33:15 0:17:01 0:57:51
13 Henkes Tom Eupen 3 MJun 0:08:02 0:36:06 0:20:58 1:05:07
22 Jaeger Roger Eupen 6 M40 0:08:32 0:35:57 0:22:49 1:07:19
  V
Frauen |1 |Elting Desiree |Bocholter WSV |1 |WJA |0:07:15 |0:36:00 |0:20:01 |1:03:17
|5 |Keutgen Valérie |Eupen |1 |W20 |0:09:34 |0:40:50 |0:19:47 |1:10:11

To top

Triathlon Supercoupe Lac de l´eau d´heures (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
1 Bart Aernouts 1 H24 0:21:40 1:01:59 0:31:46 1:55:26
17 Olivier Esser 13 H24 0:22:35 1:07:52 0:37:14 2:07:42
66 Michael Kirch 42 H24 0:29:20 1:12:49 0:34:45 2:16:55
107 Nils Kalk 65 H24 0:30:52 1:11:18 0:39:26 2:21:36
239 Roger Jaeger 64 H40 0:28:59 1:18:12 0:51:07 2:38:20
328 Manfred Zimmermann 22 H50 0:39:22 1:21:53 0:50:37 2:51:52
360 Michael Warbel 27 H50 0:35:32 1:33:16 0:51:12 3:00:00
367 Patrick Henkes 95 H40 0:36:44 1:37:59 0:48:34 3:03:17

To top

Triathlon Sprint Lac de l´eau d´heures (0,75-20-5 km)

Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 Andy Mertens 1 H24 0:14:05 0:32:32 0:16:54 1:03:32
                 
Frauen 1 Tineke Van Biesen 1 DU23 0:14:40 0:39:13 0:21:15 1:15:05
23 Anne Radermacher 15 D24 0:18:12 0:44:16 0:26:10 1:28:40

To top

Triathlon Leuven (2,5-90-20 km)

Rang AK-P AK Name SWIM BIKE RUN Gesamt
1 1 H40 Hoeyberghs Koen 00:32:47 02:07:20 01:13:37 03:53:44
137 97 H24 Stich Vincent 00:39:55 02:31:16 01:33:09 04:44:20
197 46 H40 Ernst Eric 00:41:19 02:36:56 01:36:03 04:58:39
237 62 H40 Müllender Serge 00:51:06 02:51:12 01:31:17 05:13:35
245 6 D24 Van Isacker Laurie 00:38:48 02:45:45 01:46:46 05:19:19

To top

Triathlon Seneffe (1,5-40-10 km)

Rang Name AK-P AK SWIM BIKE RUN Gesamt
1 DERNIER Ludovic 1 H24 0:18:36 1:03:05 0:36:49 1:58:31
187 ZIMMERMANN Manfred 17 H50 0:34:28 1:21:57 0:51:49 2:48:14
198 WARBEL Michael 18 H50 0:33:21 1:30:25 0:50:36 2:54:23

To top

Triathlon Aachen Brand - D (0,5-23-5km)

Rang AK-P AK Name SWIM BIKE RUN Gesamt
Männer 1 1 AK35 Ganser Markus 0:07:35 0:35:16 0:19:32 01:02:42
3 1 AK25 Esser Olivier 0:07:05 0:37:39 0:20:57 01:05:42
  14 3 AK25 Kalk Nils 0:09:20 0:41:13 0:19:20 01:09:54
15 5 AK35 Kirch Michael 0:09:17 0:41:48 0:19:09 01:10:15
35 7 AK40 Hermann Daniel 0:09:11 0:43:52 0:21:30 01:14:34
83 23 AK40 Jaeger Roger 0:08:37 0:45:34 0:26:45 01:20:57
                 
Frauen 1 1 AK30 Mollus Sabine 0:08:34 0:44:32 0:22:25 1:15:31
  6 2 AK30 Van Isacker Laurie 0:08:45 0:46:43 0:24:44 1:20:13
8 1 AK20 Keutgen Valérie 0:09:37 0:50:08 0:22:49 1:22:36
15 1 AK40 Jaworska Jolanta 0:10:29 0:49:23 0:25:46 1:25:39
  20 3 AK40 Gouder Astrid 0:10:14 0:53:21 0:26:49 1:30:24
                 
Junioren 1 1 JUN Hammers Stephanie 0:06:34 0:46:59 0:25:52 1:19:26
  3 3 JUN Roderburg Stephanie 0:11:05 1:07:20 0:40:26 1:58:52

To top

Sprint de Charleroi (0,75/20/5 km)

Rang AK-P AK Name SWIM BIKE RUN Gesamt
1 1 H24 Zeebroek Axel 00:09:56 00:31:32 00:17:07 00:58:36
105 10 H50 Warbel Michael 00:18:24 00:44:24 00:24:37 01:27:26

To top

Promo de Charleroi (0,5/20/5 km)

Rang AK-P AK Name SWIM BIKE RUN Gesamt
1 1 HU23 Meinguet Dorian 00:09:04 00:34:56 00:20:21 01:04:22
7 5 H24 Stich Vincent 00:09:55 00:36:59 00:21:41 01:08:36
12 2 H40 Ernst Eric 00:10:38 00:38:51 00:21:29 01:10:58

To top

Eifeler Crossduathlon (7/21/3,3)

Rang Rang Frauen AK-P Name Team RUN BIKE RUN Gesamt
44 1 1 Kösler Daniela Kiel 0:32:53 1:13:02 0:16:30 02:02:23
86 10 2 Jaworska Jolanta EUPEN 0:39:22 1:29:57 0:18:29 02:27:46

To top

EK Powerman NL (15-60-7,5 km)

Rang Name Nat AK RUN1 BIKE RUN2 GESAMT
1 Yvonne van Vlerken Ned D-open 00:52:48 01:35:50 00:28:50 02:57:27
25 Jolanta Jaworska Pol D40 01:11:29 02:06:06 00:4104 03:58:37

To top